Sosyal Olmak

Ocak ayı bizim için dolu dolu geçti. Kaç gece – gece yarılarına kadar dışarılarda vakit geçirdik. Arkadaşlara ev gezmelerine gittik. Tiyatroda Rumuz Goncagül‘ü izledik. Bugüne kadar izlediğimiz en güzel tiyatroydu diyebiliriz. Geçen ay izlediğimiz Taziye kadar güzeldi. Müzikal tarzındaydı. Canlı seslendirilen şarkılar ve danslar eşliğinde konu ve oyuncular harikaydı. Oyundaki karakterlere bayıldık. Sözlü replikler kadar hareketli replikler yanımızda geldi. Erol Evgin’e benzeyen damat adayının parfüm sıkışına hala güleriz. Konu olarak kendine uygun eşi gazete sütunlarında mektuplaşarak arayan bir genç kızın talibi olan damat adayları ile başından geçen komik olaylar anlatılıyor.

Emre Aydın konserine gittik. Tam bir facia olmalı Emre Aydın için. Kocaman spor salonunda 500 kişi anca vardı. Bu yüzden olsa gerek konser tam 3 ssat geç başladı. Diyarbakır’da Emre Aydın seven pek yok sanırım. Bilet fiyatlarının pahalı olması ve hemen sonraki günde Şebnem Ferah konseri olması konseri kötü etkiledi diyebiliriz. Az ama öz kişiler ile daha iyi oldu. Fakat performans olarak iyidi diyebilirim. Emre Aydın kilo almış. Diyarbakır’a ikinci gelişiymiş. Söylediği şarkıları bir süre en önden izledik sıkılınca tribünlere oturduk. Konseri sonuna kadar izledik. Bu arada 3 Martta TEOMAN geliyor. Mutlaka gitmeliyim. En önden izlemeliyim. 2 tane kitap okudum. Biri Allah de Ötesini Bırak. Diğeri Elif Şafak’ın kitabı Şemspare. 3. süne başladım. Sadece Sevmek Yetmez, Mustafa Topkara’nın kitabı. Çok sürükleyici. Bir oturuşta 2 saat kitap okumuşum. Sayısız film izledim. Geniş film arşivim var. Diyarbakır içinde dolaştıklarımızı saymıyorum. Bugün 2 tane yer altı çarşısı keşfettik. Avmler sonrasında eski yer altı çarşıları ölü şehirler gibi olmuş. Bakırcıları gezdik. Tanrıkulu Bakırcılık Diyarbakır’dan bir şeyler almak için gezilecek en güzel yerlerden. El işi bir çok bakır ürünü var. Fakat fiyatları da pahalı. Eşim Sakarya’ya gidecek bide onu da katarsak baya aktif bir sosyal yaşantımız oldu bu ay.

kolajsebahattin

72 total views, no views today

Allah de Ötesini Bırak Kitap Özeti

Bazı kitaplar çok akıcıdır. Bu da öyle bir kitap. Kitabı elinize alıp okumaya başladığınızda kitapta kendinizi buluyorsunuz. Dinimizin güzelliklerinden Allah sevgisine kadar geniş bir yelpazede çeşitli konulara değinen bu kitap bizim eksik kalan önlerimizi tamamlıyor.

Allah de ötesini bırak
Allah de ötesini bırak

Allah de Ötesini Bırak
Tasavufi bir kitap. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Dini bilginin ötesinde insanın kalbine Allah aşkını aşılıyor. Ders verip terbiye ediyor. Kitapta kendimizi buluyoruz.  “O, size bir annenin evladına yaklaştığı merhametten daha fazla merhamet duyandır.” cümlesini bize anlatan bir kitap. Dualarımızın karşılıksız olmadığını. Bazen bazı şeylerin olmamasının olmasından daha hayırlı olduğunu anlatıyor. Anlatım son derece akıcı. Kitabı ben 4 günde bitirdim. Sadece iş yerinde okudum. Bu kitabı okurken sıkılmayacaksınız ve yaşadığınız olayların karşılığını bu kitapta bulunca içinizde huzur dolacak. Allah aciz kulların kalbindedir. Bir insan haksızlığa uğruyorsa Allah onun yanındadır. Allah Seni Korur Sen Yeter Ki O’nunla Meşgul Ol. Kitap tavavvufi bir kitap bunun yanında Ayet ve Hadisler ile desteklenmiş.

Kitaptan bir alıntı cümle daha yazalım: ” Karşında o kadar çok maskeli insan var ki onları tanımak için yoruluyorsun. Şayet dikkat edersen güzel olan bir şey var; o senin hakkını aldıkça, sen onun sevaplarından kazanıyorsun. O halde kaybettim diye üzülme, biraz daha derin bakarsan, aslında kazandığını fark edeceksin!.. ”  insanın içine yaşama sevinci katıyor değil mi. Uğradığımız haksızlıkların karşılıksız olmadığını gösteriyor. Bu dünyada belki haksızlığa uğradık ama diğer dünyada cenneti elde etmek için haksızlığa uğradığımız kişinin sevaplarını alıyoruz. İlahı adalet budur. Kitap dünya hayatının geçici olduğunu, Ahiret hayatına bağlanmamız gerektiğini anlatıyor. İnsanların yaptıkları duaların karşılıksız kaldığında ya da başlarına kaza bela geldiğinde Allah’a isyan etmemeleri gerektiği anlatılıyor. Neyde hayır olduğunu bilemeyiz. Allah Dualarımızda ısrarcı olanı sever. Dualarımızın ne zaman ne şekilde kabul olacağını bilemeyiz. Samimiyetle inanarak dua etmeliyiz. Kitapta insanların bazen kendilerini değersiz hissettikleri dönemde aslında yanlız olmadıkları anlatılıyor. Allah’ın her kuluna ayrı ayrı özen gösterip değer verdiği ve kendini değersiz hissetmenin de Allah’ı anlayamamaktan kaynaklandığı günah olduğu belirtiliyor.

Uğur koşarın yazdığı bu kitap Destek yayınlarından çıkıyor. Kitapçılarda 10 lira civarı fiyat etiketi ile bulabilirsiniz. Bu fiyata kesinlikle alın. Ben kitabı bitirdiğimde kitabı bitirmeden arkadaşlarımla bazı yerleri paylaştığım için onlarda benden kitabı isteyip okudular.

13,100 total views, 13 views today